glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

gazy podczas okresu
Lifestyle

Jak radzić sobie ze wzdęciami podczas okresu?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to dolegliwość, która bywa bardzo uciążliwa dla kobiet. Wahania nastroju, bóle brzucha, wzdęcia, gazy czy też zachcianki kulinarne – która kobieta tego nie zna? Bolesne wzdęcia podczas okresu i tuż przed nim to problem, z którym boryka się ogromna liczba pań. Skąd się to bierze?

Problemy jelitowe przed i w trakcie okresu

Wiele pań zastanawia się, skąd biorą się gazy przed okresem oraz bóle brzucha. Trzeba pamiętać o tym, że cykl menstruacyjny i działanie układu pokarmowego są ze sobą powiązane. Wahania hormonalne, które dotyczą przecież każdej kobiety, bardzo często mają wpływ na perystaltykę jelit. Niestety, objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą pojawić się w połowie cyklu i zostać z kobietą aż do samego okresu. Zaparcia, gazy czy też wzdęcia – z pewnością nie jest to przyjemne, jednak pocieszyć się można, że dotyczy ogromnej większości kobiet.

Skąd biorą się gazy podczas okresu?

Miesiączka to okres, kiedy w organizmie kobiety znacznie waha się poziom progesteronu i estrogenu. Receptory tych hormonów umiejscowione są w układzie pokarmowym, więc całkowicie normalne jest, że różnie reaguje on na tego typu zmiany.

W czasie okresu ogromna część kobiet odczuwa również bolesne skurcze macicy. Z racji tego, że znajduje się ona w bliskim położeniu jelit, to jej skurcze mogą powodować ich zwiększoną ruchliwość. Stąd też mogą pojawić się wzdęcia i nadprodukcja gazów podczas okresu.

Gazy przed okresem i w jego trakcie mogą mieć także swoją przyczynę w nietypowych zachciankach kulinarnych. Wzmożony apetyt sprawia, że ogromna część kobiet zjada masowo różnego rodzaju przekąski. Stąd już niedaleka droga do wzdęć i gazów.

wzdęcia podczas okresu

Gazy podczas okresu – jak sobie z nimi radzić?

Na szczęście, z tego typu dolegliwościami można radzić sobie na różne sposoby. Z racji tego, że bolesne wzdęcia podczas okresu potrafią skutecznie utrudnić życie, to z pewnością warto zastosować kilka sprawdzonych metod. Bardzo pomocne mogą okazać się różnego rodzaju zioła – kminek, majeranek, bazylia czy koper wykazują dużą skuteczność. Wystarczy przygotować z nich napar i regularnie go spożywać. Dobrze jest także dodawać ich do potraw spożywanych na co dzień.

Przed snem można wypróbować ciepłe okłady na brzuch. Pomogą one zrelaksować mięśnie, zapobiegając bolesnym skurczom.

Wiadomo, że zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi znacznie dać się we znaki i skutecznie odbiera ochotę na jakiekolwiek działanie. Warto jednak się przemóc i nie zapominać o ćwiczeniach na rozluźnienie mięśni, a także aktywności na świeżym powietrzu. Ma ona zbawienny wpływ na pracę jelit, a także pomaga zmniejszyć dokuczliwe bóle brzucha.

Oczywiście, nie chodzi tutaj o katorżniczą aktywność fizyczną na siłowni, ale lekkie ćwiczenia bądź też spacer – z pewnością przyniosą wiele dobrego. W tym trudnym czasie warto unikać także kofeiny, która jest naturalnym środkiem przeczyszczającym. Kobiety, które w trakcie okresu narzekają na wzdęcia, gazy i biegunkę, powinny zamienić codzienną kawę na zieloną herbatę.