glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

jak masować plecy
Zdrowie

W jaki sposób masować plecy?

Masaże pleców to doskonały sposób na odprężenie psychofizyczne, relaks mięśniowy, a także poprawę stanu zdrowia. Masaż pleców jest rodzajem zabiegu fizjoterapeutycznego, polegającym na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Warto zadbać o to, by był przeprowadzony przez osobę doświadczoną, która zna prawidłowe techniki masażu.

Jak masować plecy?

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli chodzi o masaż pleców, w przypadku obu płci jest on przeprowadzony tak samo. Wszystko dlatego, że anatomia grzbietu zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jest do siebie bardzo zbliżona. Jeśli masaż przeprowadzany jest w sposób prawidłowy i bezpieczny, niedopuszczalny jest ból, występowanie wybroczyn czy też siniaków. Zakwasy bądź też podrażnienia naskórka po przeprowadzonym masażu są świadectwem uszkodzenia tkanek, a także tego, że zabieg został przeprowadzony w sposób nieprawidłowy.

Osoby, które zastanawiają się, jak masować plecy powinny wiedzieć, że nie wszystkie osoby mogą pokusić się o tego typu zabieg. Masaż pleców nie jest polecany w przypadku zapalnych zmian skóry pleców, nowotworów, chorób kardiologicznych, okresu miesiączkowania czy też stanach po urazie kręgosłupa.

Jak masować plecy w sposób prawidłowy?

Masaż pleców powinien obejmować cały gorset mięśniowy, górną część pośladków, a także obręcz barkową. Klasyczny masaż zazwyczaj trwa około 30 minut, a masażysta powinien podczas niego pamiętać, by każdy chwyt był wykonywany zgodnie z kierunkiem przepływu krwi. Intensywność masażu powinna być dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta, zależna jest ona od stanu napięcia mięśni, a także wrażliwości na ból. Mówi się, że prawidłowo przeprowadzony masaż pozwala pacjentowi odczuć przyjemny ból. Zbyt mocny nacisk potęguje ryzyko uszkodzenia tkanek i przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego – czyli wzmaga napięcie mięśniowe.

Na początku masażu stosuje się delikatne chwyty, takie jak głaskanie. Polega ono na umiarkowanym przesuwaniu wewnętrznej strony dłoni wzdłuż i w poprzek pleców. Wykonywane ruchy powinny być płytkie i posiadać duży zasięg. Dłonie powinny odrywać się od skóry osoby masowanej.

Kolejny ruch, który w procesie masażu pleców jest bardzo ważny, to rozcieranie skóry. Wywiera ono nieco bardziej intensywny nacisk na tkanki pleców i wykonywane jest przy pomocy kciuków i pięści. Z kolei ugniatanie pleców wykonywane jest w najbardziej umięśnionych okolicach. Jest to najprzyjemniejszy etap masażu, który mocno pobudza krążenie i rozbija napięcie. Końcowym etapem masażu jest oklepywanie, które polega na mocnych uderzeniach w tkanki miękkie. Są to ruchy przeprowadzone krawędzią dłoni bądź też dłonią ułożoną w kształt łódki. Podczas tych ruchów należy omijać okolice nerek.

Jak masować plecy w ciąży?

Wiele osób uznaje, że ciąża jest przeciwwskazaniem do masażu. Jednak tego typu zabiegi nie są bezwzględnie zakazane u kobiet w stanie błogosławionym. Trzeba pamiętać o tym, że rosnący brzuch ciążowy zaprowadza w organizmie kobiety duże zmiany. Zmienia się środek ciężkości ciała, pogłębia się lordoza, a także zwiększa się naprężenie mięśni w odcinku lędźwiowym.

Aby masaż przeprowadzony u kobiety w ciąży był w pełni bezpieczny powinien odbyć się w pozycji leżącej lub na boku, nie powinien być zbyt intensywny, a także powinien unikać intensywnych ruchów w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Jeśli chodzi o kierunek ruchów i płynność technik, to u kobiety w ciąży powinny być one takie same, jak w przypadku klasycznego masażu. Dla kobiety przy nadziei najlepszym czasem na masaż jest okres tuż przed spaniem.