glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Lifestyle Zdrowie

Wszystko co należy wiedzieć o zaburzeniach węchu i smaku

Obecnie, uważa się że przyczyn zaburzenia węchu a co za tym często idzie – smaku, jest ponad 200. Niestety jest to szeroka gama schorzeń i około 20% osób nie dostaje precyzyjnej diagnozy, wyjaśniającej co powoduje u nich takie zaburzenia. Co ciekawe – zaburzenia smaku występują zdecydowanie rzadziej niż węchu. Jednak, pacjenci borykający się z brakiem powonienia często wśród objawów wymieniają właśnie problemy z odczuwaniem smaku potraw.

Zaburzenia smaku i węchu przyczyny

Przyczyny laryngologiczne są jednym z najczęstszych powodów zaburzeń receptorów smaku i węchu, to niemalże 85% diagnozowanych zaburzeń. Należą do nich, między innymi zapalenie błony śluzowej nosa czyli powszechnie znany katar czy też alergiczne zapalenie błony śluzowej – katar spowodowany alergią na pewne substancje. Niezwykle często powiązane jest to również z zapaleniem zatok. Zdecydowanie rzadziej, ale jednak zdarza się, iż pacjent traci węch i smak na skutek guzów i polipów w górnych drogach oddechowych.

Guz mózgu może powodować uciśnięcie nerwu węchowego i drogi węchowej. Wówczas, występują zazwyczaj jedynie zaburzenia węchu, bez ingerencji w receptory smaku.

Niedobory witamin z grupy A i B a także cynku również mogą być powodem owych zaburzeń. Dlatego niezwykle ważne jest aby nie zapominać o przyjmowaniu niezbędnej ilości witamin.

Zaburzenia smaku i węchu – informacje ogólne

Przyjmowane leki, np. przy nadciśnieniu tętniczym, przeciwpadaczkowe, przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Do grupy mogących wywołać takie zaburzenia należą także antybiotyki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę także z tego, iż stosowanie pasty do zębów mającej w składzie lauryn sodu może spowodować osłabienie węchu.

Choroba Parkinsona czy Alzheimera – za początki tych schorzeń często uważa się właśnie zaburzenia smaku i węchu. Nie jest to jednak niezaprzeczalny fakt, dlatego nie należy samemu pochopnie stawiać diagnozy a udać się do specjalisty. Często zdarza się, iż wraz ze starzeniem się osłabiają się powyższe receptory ale nie ma to powiązania z żadną z chorób.

Do innych schorzeń łączonych z zaburzenia smaku i węchu należą także cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zapalenie opon mózgowych oraz uraz czaszkowo – mózgowy. Jak już wspominaliśmy przyczyn owych zaburzeń może być wiele. Nie należy więc niepotrzebnie się denerwować i stawiać samemu diagnozy. Przede wszystkim, potrzebna jest konsultacja ze specjalistą, podczas której powinien odbyć się szczegółowy wywiad dotyczący przebytych chorób, ostatnich wypadków i ogólnego samopoczucia.