glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

cash handling
Lifestyle

Bezpieczny przewóz gotówki – cash handling

Konwojowanie wartości pieniężnych jest procesem o pewnym stopniu ryzyka, dlatego musi być dobrze zaplanowane i realizowane jedynie przez odpowiednie podmioty, które dysponują niezbędnym zapleczem. Jednak cash handling to nie tylko fizyczny przewóz gotówki, ale to także wysokospecjalistyczne usługi związane z jej obróbką. W artykule dokładnie omówimy, jak wygląda bezpieczny konwój wartości pieniężnych i na co może liczyć klient korzystający z tej usługi.

Główne elementy, z jakich składa się cash handling

Cash handling kojarzy się głównie z przewożeniem gotówki z miejsca A do miejsca B, ale w zakres działań mieszczących się pod tym pojęciem, wchodzą jeszcze inne, istotne czynności związane z zarządzaniem gotówką. To cash in transit, serwis ATM i cash processing.

Cash in transit – to fizyczny transfer banknotów i przedmiotów wartościowych z miejsca na miejsce. Może odbywać się na drodze np. bank – bankomat lub sklep spożywczy – siedziba firmy. Najważniejszym zadaniem jest ochrona konwoju, czyli zabezpieczenie transportowanego mienia przed kradzieżą lub zniszczeniem, a następnie dostarczenie wartości pieniężnych do miejsca docelowego zgodnie z planem oraz z procedurą. Konwój wartości pieniężnych powinien odbywać się certyfikowanym i opancerzonym pojazdem, a najlepsze firmy ochroniarskie korzystają z zaawansowanych technologii zapewniających stałą łączność oraz dokładne informacje o bieżącej lokalizacji pojazdu.

Serwis ATM – tutaj najważniejszym zadaniem stawianym przed ochroną jest zapewnienie ciągłości działania bankomatów, wpłatomatów oraz innych bezobsługowych urządzeń płatniczych. Usługa polega na uzupełnianiu gotówki, na obsłudze zatrzymanych kart płatniczych, a także na zapewnieniu serwisu technicznego.

Cash processing – pod tym pojęciem kryje się obsługa gotówki, czyli proces zarządzania nią. Usługa obejmuje m.in.: liczenie, sortowanie pieniędzy i sprawdzanie ich autentyczności. Klient powinien otrzymać szczegółowy raport z wykonanej usługi, w którym znajdzie dane na temat stanu gotówkowego.

Profesjonalna ochrona – konwój organizowany przez specjalistów

Nad bezpieczeństwem konwoju zawsze czuwają wyszkoleni i uzbrojeni pracownicy, a ich liczba zależy od wartości przewożonych dóbr. Usługa realizowana jest za pomocą certyfikowanych i opancerzonych pojazdów, a wcześniej ustalany jest dokładny plan konwoju. Konwojenci obecni w pojeździe są w stałym kontakcie z centralą, obecnie standardem jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii śledzących. Jeśli interesuje Cię usługa konwojowania wartości pieniężnych, świadczona na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszych technologii – odwiedź stronę https://bezpieczenstwo.impel.pl/cash-handling/.

Konwojowanie wartości pieniężnych jest usługą, z której korzysta wiele podmiotów gospodarczych – wymienia się tutaj głównie instytucje finansowe, sieci handlowe oraz przedsiębiorców z sektora usługowo-handlowego (np. hotele). Warto jednak wiedzieć, że usługa może dotyczyć również zabezpieczania przewozu innych przedmiotów – np. dzieł sztuki, biżuterii lub ładunków niebezpiecznych.