glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Lifestyle Praca

Układanie grafiku – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Każdorazowe układanie grafiku pracy podwładnych to olbrzymie wyzwanie dla kierownika działu firmy. Zwłaszcza, jeśli liczba pracowników jest zbyt mała, pojawiają się wakacje i – jak na złość – ktoś zapada na chorobę. To jednak nie wszystko. W świetle obowiązującego prawa, przełożony musi zadbać również o parę innych kwestii. Ich zignorowanie, może wiązać się nawet z odpowiedzialnością karną!

Wypoczynek dobowy i tydzień pracy

Teoretycznie wszystkie ujęte w śródtytule przepisy są łatwe do przestrzegania, gdyż zdecydowana większość firm pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Zdarzają się jednak i takie podmioty, które pracują po 12 godzin. Wśród nich najpopularniejszym jest oczywiście nasza polska kolej, która w wielu przypadkach zatrudnia osoby w oparciu o prosty model czasu pracy: 12, 24, 12, 48. W rzeczywistości jest to sytuacja idealna, gdyż zdarzają się i takie dni, kiedy pracownik musi pracować 2 razy z rzędu po 12 godzin (np, co rano lub co gorsza w każdą noc).

Dzień wolny od pracy

Układanie grafiku jest coraz trudniejsze również ze względu na tak zwane dni wolne od pracy. Dlaczego? W wielu zakładach pracy, są to dni wolne tylko z nazwy. Oznacza to, że pojawia się konieczność przyjścia do pracy nawet w taki dzień, co oczywiście wiąże się z koniecznością wypłaty dodatkowego wynagrodzenia lub też… dniem wolnym do wybrania. Nawiasem mówiąc, kierownik odpowiedzialny za układanie grafiku bardzo często jest tu pod presją swoich przełożonych, którzy oczekują optymalnego wykorzystania dostępnych pracowników, bez konieczności „inwestowania” w nadgodziny..

Plan urlopowy – zmora każdego kierownika

Oczywiście plan urlopowy sam w sobie nie jest problemem. Możliwość wcześniejszego zaplanowania 2 tygodni wolnego jest na rękę kierownikom, gdyż dzięki temu mogą oni przygotować się do okresu wakacji. Niestety często się zdarza, że w okresie planowanego urlopu pracownik zachoruje lub ulegnie wypadkowy. Oznacza to konieczność przesunięcia urlopu na później i dokonania istotnych zmian w całym harmonogramie. Kłopoty te uwypuklają się wówczas, kiedy to mamy do czynienia z niewielką firmą, która zatrudnia wąskie grono specjalistów z danej dziedziny.

Podsumowanie

Oczywiście wymienione wyżej kwestie to nie wszystkie czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę podczas układania grafiku. Równie ważne jest przestrzeganie tzw. odpoczynku tygodniowego, zasady jednej wolnej niedzieli na 4 tygodnie i rzetelnego wyznaczania czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.