glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

zakłady pogrzebowe
Lifestyle

Jak wygląda transport zwłok z zagranicy?

Pogrzeb to ceremonia, która odbywa się po śmierci osoby, mająca na celu uczcić jej pamięć oraz pochować ciało. Jest ważnym momentem dla rodziny i bliskich zmarłego, którzy mają okazję pożegnać się z ukochaną osobą, wyrazić swój szacunek i uczcić jej życie. Co w przypadku, gdy nasz bliski odszedł poza państwem zamieszkania? Jak wygląda transport zwłok za granicy? Jakie są wymagania, które trzeba spełnić, aby zapewnić odpowiednią opiekę nad osobą zmarłą i sprowadzić jej ciało do kraju? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, w którym szczegółowo omówimy temat transportu zwłok z zagranicy.

Jak wygląda transport zwłok?

Transport zwłok jest ściśle regulowany przepisami prawa, a jego organizacja jest obowiązkiem zakładu pogrzebowego. W Polsce transport zwłok odbywa się zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie warunków technicznych transportu sanitarnego osób chorych, rannych i poszkodowanych oraz warunków technicznych, jakie powinny spełniać pojazdy i sprzęt sanitarny. Transport zwłok zwykle odbywa się specjalnym samochodem, tzw. karawanem, wyposażonym w specjalistyczne urządzenia, takie jak stół do pochówku, lodówka do przechowywania zwłok, a także klimatyzacja, która utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz samochodu. Na czas transportu ciało zmarłego jest umieszczone w trumnie, a ta z kolei zabezpieczona jest pasami. Transport zwłok może być krajowy lub międzynarodowy, w zależności od potrzeb. W przypadku transportu międzynarodowego konieczne są dodatkowe formalności i dokumenty, takie jak pozwolenia, certyfikaty i tłumaczenia. Wszystko zależy od kraju, do którego mają zostać przewiezione zwłoki.

Jak sprowadzić ciało z zagranicy?

Jeśli chcemy sprowadzić ciało z zagranicy, możemy to zrobić samodzielnie, ale coraz więcej firm pogrzebowych oferuje usługę sprowadzania zwłok. Samochód transportowy musi mieć odpowiednie zabezpieczenia i zezwolenia. W takim wypadku przewóz zwłok z zagranicy będzie kosztować około 2 zł za kilometr przejechanej drogi. Istnieje również opcja transportu lotniczego, ale ceny za samo ciało są bardzo wysokie. Alternatywą jest przewóz prochów, które można zabrać jako bagaż podręczny, ale muszą być one odpowiednio zabezpieczone.

Międzynarodowy transport zwłok

Każda współczesna firma pogrzebowa, oferująca w swoich usługach transport zmarłego, dysponuje odpowiednim sprzętem, dzięki któremu możliwe jest szybkie i bezproblemowe przewiezienie zwłok między miastami, a także z zagranicy do Polski. Aby zrealizować taki transport, należy wybrać zakład, który posiada odpowiednie zezwolenie. Gdy wybór zostanie dokonany i ustalone zostaną szczegóły usługi, firma zajmie się wszelkimi formalnościami.. Posiada ona odpowiednio przeszkolony personel, sprzęt oraz wiedzę i doświadczenie, co zapewnia szybką realizację zlecenia. Większość z tych firm oferuje również zaplanowanie oraz przygotowanie uroczystości pogrzebowej. Jeśli poszukujesz dodatkowych informacji nt. sprowadzania zwłok z zagranicy, znajdziesz je tutaj: więcej o transporcie zwłok.