glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Lifestyle

Wszystko, co warto wiedzieć o Norwegii

Norwegia to kraj europejski, położony na Półwyspie Skandynawskim, którego łączna powierzchnia to 385 207 km2. Państwo to graniczy z trzema sąsiadami takimi, jak Szwecja, Finlandia i Rosja. Co ciekawe, stolica Norwegii to Oslo, które jednocześnie jest również największą aglomeracją tego kraju.

Ludność w Norwegii

Liczba ludności w tym kraju szacowana jest na około 5 365 000 osób. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomnianą powierzchnię kraju i liczbę ludności, daje to Norwegii drugie miejsce (zaraz po Islandii) w rankingu najsłabiej zaludnionych państw europejskich. Warto również wiedzieć, iż sami Norwegowie stanowią około 85% ludności swojego kraju. Co ciekawe, najliczniejszą grupą etniczną w tym kraju są właśnie Polacy, których liczba pozwala oszacować, iż jest ich około 2% w całym społeczeństwie.
Co ciekawe, główną religią wyznawaną przez Norwegów jest protestantyzm. Duży odsetek stanowią również osoby bezwyznaniowe, czyli ateiści.
Oprócz tego ogromną rolę w życiu przeciętnego Norwega odgrywa sport. Warto nadmienić, że Norwegowie to kibice głównie sportów zimowych, a najpopularniejszymi dyscyplinami w tym kraju są biegi narciarskie, a także biathlon.

Norwegia – co warto wiedzieć

Istotną kwestią, kiedy mówimy o Norwegii, jest jej gospodarka, a co za tym idzie siła gospodarcza i uznanie międzynarodowe. Nie ulega wątpliwości, że jest to kraj wysoko rozwinięty. Biorąc pod uwagę PKB per capita, czyli produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkań kraju, to Norwegia zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu. To pokazuje, jak wielką potęgą gospodarczą jest omawiane przez nas państwo. Tak dobra, światowa pozycja wynika m.in. z dużych zasobów ropy naftowej, a także gazu ziemnego. Co więcej, Norwegia w dużej mierze stawia na dbałość o środowisko i ekologiczny styl życia, co widać chociażby po sposobie pozyskiwania energii elektrycznej. W przeciwieństwie do Polski, kraj ten pozyskuje energię z elektrowni wodnych, co jest świetnym rozwiązaniem. Co ciekawe, Norwegia zajmuje pierwsze miejsce w produkcji energii elektrycznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Tak dobrze rozwinięte działy przemysłu i usług pozwalają temu państwu na nieustanny rozwój i coraz większe inwestycje. Nie ulega wątpliwości, że Norwegia to kraj dominujący w wielu dziedzinach życia, których jest tak wiele, że nie sposób wszystkie z nich wymienić.

Bliższe przyjrzenie się Norwegii pozwala na lepsze jej poznanie i zdobycie wiedzy na temat tego kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym sposobem na poznanie tej części Półwyspu Skandynawskiego jest podróż i pobyt w tym właśnie miejscu. Pozwoli nam to na dostrzeżenie wielu różnic zarówno w życiu codziennym, jak i mentalności, która jak się okazuje jest tak niesłychanie rożna biorąc pod uwagę Norwegów i Polaków.