glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Dom Lifestyle

Trawnik ozdobny – estetyka w ogrodzie

Posiadanie schludnego trawnika w ogrodzie stało się już niemal standardem. Odpowiednio dobrane nasiona, połączone z pielęgnacją sprawią, że poza walorami użytkowymi będzie on piękną ozdobą ogrodu. Plan, gdzie na posesji dokona się zasiewu trawy powinien być przygotowany jeszcze przez przystąpieniem do prac. Nawet jeśli nie zatrudnia się profesjonalnego architekta do utworzenia ogrodu, to warto usiąść nad kartką i sporządzić poglądowy rysunek tego, jak ma przestrzeń ogrodowa wyglądać. Pomoże to w doborze odpowiednich nasion, ale i ewentualnym nawożeniu trawnika

Trawnik ozdobny – jak rozpocząć uprawę?

Po zaplanowaniu miejsca, w którym dokonywać się będzie zasiewu trawy, warto przygotować grunt pod pracę. Przede wszystkim powinien być on oczyszczony z kamieni, pozostałości roślin, gruzu i innych elementów, które zaburzą estetykę i utrudnią pielęgnację. Trawnik ozdobny najlepiej prezentuje się na płaskich przestrzeniach, dlatego w razie potrzeby można wyrównać teren. Dodatkowo warto wysypać nawóz, czy to organiczny czy sztuczny i wmieszać go w górną warstwę gleby. Wspomoże to rozrost trawnika i przyspieszy jego zagęszczanie. Po przygotowaniu gruntu i wyborze nasion można przejść do zasiewu. Pomocne będzie specjalne urządzenie. Wózek tego typu można wypożyczyć w sklepach z artykułami do ogrodu lub w wypożyczalniach. Jeśli chce się dokonać zakupu, przyda się on także do późniejszej dystrybucji nawozu. Po rozsianiu nasion trawy równomiernie należy walcem lub innym ciężkim przedmiotem przygnieść nasiona. Zapobiegnie to ich wypłukiwaniu w przypadku opadów deszczu lub podlewania. W pierwszym okresie wzrastający trawnik trzeba nawodniać codziennie lub co drugi dzień, jeśli nie padał deszcz. Już po kilku dniach nowy zasiew będzie się zielenił, a to idealny moment, aby sprawdzić, czy nie pominęło się żadnego miejsca przy siewie. Wtedy można uzupełnić ewentualne luki.

Wybór nasion na trawnik ozdobny

Rynek ogrodniczy jest bardzo duży – dotyczy to również nasion traw. Sam gatunek jest bardzo bogaty w odmiany i dlatego przy wyborze trzeba kierować się kilkoma kryteriami. Jeśli trawnik ozdobny będzie użytkowany warto wybrać odmiany odporne na wygniatane, rosnące gęsto. Niestety te odmiany wymagają częstego koszenia. Trawniki dywanowe, wysiewane z nasion zapewniają reprezentacyjny wygląd ogrodu. Odmianę wysiewaną warto jednak dostosować do poziomu nasłonecznienia, a w przypadku zmiennych parametrów, dobrać dwie różne mieszanki na różne części ogrodu. Zadbany trawnik będzie piękną wizytówką domu i ogrodu.