glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

masaż powięziowy
Zdrowie

Czym jest masaż powięziowy?

Powięź to to tkanka łączna, która spełnia w organizmie wiele funkcji. Izoluje ona mięśnie oraz zapewnia wsparcie strukturalne i ochronę ciała. Ponadto stanowi ona również podstawę chrząstek i kości oraz wywiera wpływ na układ limfatyczny i krwionośny.

Czym charakteryzuje się powięź?

Powięź to cienka i elastyczna tkanka, która podatna jest na urazy. Na jej powierzchni mogą się tworzyć wówczas stwardnienia oraz zgrubienia, które powodują przewlekły oraz dokuczliwy ból. Aby ograniczyć przykre dla pacjenta dolegliwości stosuje się między innymi masaż powięziowy.

Na czym polega masaż powięziowy?

Tego rodzaju masaż dotyczy tkanek łącznych i powięzi. Jest on stosowany od wielu lat i stanowi skuteczną terapię w dolegliwościach bólowych. Masaż rozpoczyna się od ruchów uciskających, które mają ma celu rozgrzanie oraz rozluźnienie mięśni. Następnie masażysta identyfikuje obszary cechujące się nadmiernym napięciem i prowadzi działania zmierzające do obniżenia ich napięcia. Zabieg przeprowadzany jest ze zmienną intensywnością, a pacjent przyjmuje różne pozycje, w tym leżenie ma plecach czy na boku. Regularnie stosowany masaż może stanowić uzupełnienie prowadzonego równolegle leczenia bólu innymi metodami i prowadzi do ograniczenia przykrych dolegliwości, wzrostu elastyczności ciała oraz poprawy postawy.

Kto powinien skorzystać z tej formy terapii?

Z uwagi na wpływ na wiele obszarów ciała, masaż powięziowy polecany jest w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Może zatem być stosowany w celu zmniejszenia ilości oraz częstotliwości napadów migreny lub nadmiernej sztywności karku. Co ważne, ten rodzaj masażu jest zalecany zarówno osobom prowadzącym siedzący, jak i aktywny tryb życia. Prowadzi on do wzmocnienia swoistego stelaża ciała, który ważny jest dla utrzymywania prawidłowej postawy.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania tego typu masażu?

Zabieg nie posiada wielu przeciwwskazań. Wśród nich wymienić należy obecność na ciele pacjenta oparzeń oraz bolesnych ran. Nie powinien być również wykonywany w przypadku urazów, złamań oraz nadmiernej łamliwości kości. Nie jest również zalecany u osób cierpiących na zakrzepicę żył głębokich oraz w trakcie przyjmowania leków powodujących rozrzedzenie krwi.

Jakie korzyści przynosi tego rodzaju masaż?

Regularne zabiegi prowadzą do ograniczenia dolegliwości bólowych oraz poprawy czucia w ciele. Ponadto masaż powięzi wpływa na prawidłową postawę ciała, zmniejszenie obrzęków oraz wzrost mobilności pacjenta.

Czym różni się tego typu masaż od zabiegów klastycznych?

Masaż klastyczny ma na celu złagodzenie napięcia pojawiającego się w cele pacjenta oraz obniżenie poziomu stresu. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest ucisk oraz manipulacja tkanek. Może się to odbywać za pomocą ruchów głaszczących oraz ugniatających, a ich płynność zwiększana jest dzięki stosowaniu olejków czy balsamów. W przypadku masażu powięzi terapeuta nie skupia swojej uwagi na samych mięśniach lecz na tkance łącznej. Jak się bowiem okazuje takie działanie prowadzi do osiągania bardzo dobrych efektów terapii. Są one nie tylko szybko widoczne, ale również długotrwałe. Poprawę można dostrzec na przykład poprzez znaczne ograniczenie częstotliwości skurczy mięśni, przywracanie ciału poprawnej postawy oraz ograniczenie przykrych dolegliwości, takich jak choćby chroniczny ból. Decydując się na tego typu masaż należy jednak pamiętać o wyborze godnego polecenia terapeuty. Prawidłowe wykonanie masażu powięzi wymaga bowiem od osoby go wykonującej posiadania specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia.