glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Sprzęt rehabilitacyjny
Zdrowie

Sprzęt rehabilitacyjny, kupić czy wypożyczyć?

Sprzęt rehabilitacyjny to niezwykle pojemny termin. Wielu osobom potrzebny jest na stałe, innym czasowo. Pojawia się w domu, gdy członka rodziny dotknie kontuzja, trwały uraz, niepełnosprawność wrodzona czy ograniczenia ruchu związane z wiekem. Tego rodzaju sprzęt dostępny jest na rynku w specjalistycznych sklepach stacjonarnych i online, gdzie na różnych warunkach finansowania można go zakupić. Ale sprzęt rehabilitacyjny można również wypożyczać, nawet na długo, na cały okres rekonwalescencji i rehabilitacji. 

Sprzęt rehabilitacyjny – kupić czy wypożyczyć? 

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego to opcja, którą zawsze powinno się starannie przemyśleć. Z jednej strony taka możliwość to sposób na poradzenie sobie z nagłym przypadkiem, czasowym ograniczeniem funkcjonowania, możliwością zabezpieczenia potrzeb członka rodziny bez wielkiej inwestycji. Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych udostępnia łóżka, które dzięki mechanizmowi sterującemu ułatwiają i umożliwiają pełen dostęp do chorego. Łóżka sterowane elektrycznie przy pomocy pilota ułatwiają opiekę, chronią kręgosłup opiekunów, ułatwiają karmienie, zmianę bielizny, wspomagają opiekuna gdy trzeba choremu zmienić pozycję. Tego rodzaju łóżko to często pierwsza potrzeba w domu, gdzie przebywa chory. 

Na pytanie czy kupować sprzęt rehabilitacyjny czy wypożyczać trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Nawet w przypadku przytoczonego tu łóżka rehabilitacyjnego. Wszystko zależy od złożoności problemu. Jeżeli jest jasne, że chory korzystający z łóżka będzie musiał w nim pozostać wiele lat, oczywiście praktycznie jest go kupić, natomiast w przypadku czasowej niedyspozycji rozsądniej będzie sprzęt wypożyczyć, a po dojściu chorego do zdrowia oddać do wypożyczalni. 

Czy każdy sprzęt rehabilitacyjny warto wypożyczyć? 

Wiele schorzeń jakie mogą przytrafić się każdemu z nas będzie wymagać specjalistycznego sprzętu do opieki czy rehabilitacji. Niektóre z nich muszą być dokładnie dopasowane do cech i potrzeb pacjenta. Taki zindywidualizowany sprzęt rehabilitacyjny będzie niedostępny w wypożyczalni, często trzeba go specjalnie zamówić i przygotować pod podane parametry. Niektóre z elementów rehabilitacji mają charakter osobisty. Gorsety czy wkładki ortopedyczne nie tylko muszą być idealnie dopasowane do schorzenia, ale też mają charakter osobisty.  W szczególnych przypadkach można kupić sprzęt rehabilitacyjny używany, dostępny na rynku usług rehabilitacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej nie posiada on już gwarancji producenta, co może oznaczać w przypadku awarii przerwę w rehabilitacji. 

Kiedy warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego? 

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego jest dobrym rozwiązaniem dla osób tymczasowo niepełnosprawnych, po urazach, operacjach lub czasowej niedyspozycji choćby z tytułu wieku. W takim przypadku zamkniętej czasowo usługi wypożyczenia koszt wypożyczenia wraz kaucją z pewnością będzie niższy niż zakup nowego sprzętu. Wózek inwalidzki czy łóżko rehabilitacyjne to stosunkowo drogi sprzęt, warto więc ograniczyć koszt do minimum. Można również w ten sposób przetestować urządzenia przed zakupem docelowego.