glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Dom Lifestyle

Jak wybrać rolety do salonu?

Rolety to nie tylko osłona mieszkania przed wzrokiem sąsiadów, ale przede wszystkim dekoracja. Aby roleta spełniła obie wspomniane funkcje, musi być właściwie dopasowana do wielkości salonu, jego aranżacji, a także efektu, jaki chcemy uzyskać w zakresie zaciemnienia. Niektóre materiały ograniczają przenikanie promieni słonecznych jedynie częściowo, podczas gdy inne zaciemniają pomieszczenie niemal całkowicie. Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety?

Wielkość okna i sposób montażu

Zacznijmy od rzeczy najistotniejszej, czyli dopasowania rolety do wielkości okna. Można zastosować rozwiązania, które będą precyzyjnie dostosowane do wysokości oraz szerokości ramy okiennej, a także rolety przykrywające cały otwór w ścianie. Druga opcja jest coraz częściej spotykana, szczególnie we wnętrzach nowoczesnych, w których roleta ma stanowić wyraźny akcent dekoracyjny. Z podjęciem decyzji o rodzaju, czyli wielkości rolety, wiąże się także sposób jej mocowania.

Aby bezinwazyjnie zainstalować roletę, wybierzcie wersję ze specjalnymi uchwytami, które zaczepia się o górną i dolną część ramy okiennej. Można oczywiście wybrać modele przykręcane, a także te, które zawiesza się nad nadprożem okiennym. Niezależnie jednak, jaką wersję rolet wybierzecie, zadbajcie, by mocowanie było solidne. Jeśli powierzchnia przeszkleń jest znaczna, możecie dokupić, z pomocą pożyczki bez BIK, automatykę okienną, pozwalającą na sterowanie roletami zarówno pilotem, przyciskiem montowanym na ścianie, jak i aplikacją mobilną.

Rolety klasyczne, a może dzień/noc?

Oprócz kwestii oczywistych, czyli koloru oraz wzoru rolety, musicie podjąć decyzję, jaką wersję dekoracji okiennej wybrać. Tu możliwości jest naprawdę dużo, a ogranicza was jedynie wyobraźnia, budżet, jakim dysponujecie oraz projektowana stylistyka salonu. Podstawowa wersja rolet to materiał podnoszony na dowolną wysokość, przesłaniający okno. Tkanina może się także układać w specjalne fałdy i falbany, co jest charakterystyczne dla rolet rzymskich. Innym rozwiązaniem, jakie polecamy każdemu, kto boryka się z problemem znacznego nasłonecznienia salonu, są rolety dzień/noc, w których zakupie pomocna będzie pożyczka bez BIK.

Wyróżnikiem tego rodzaju rolet jest przede wszystkim możliwość niemal dowolnego ustawiania zakresu zaciemnienia. Tkanina posiada jaśniejsze i ciemniejsze pasy, które – przesuwając się względem siebie – ograniczają częściowo lub całkowicie przenikanie promieni UV do wnętrza.