glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

tapetowanie
Dom

Tapetowanie od podstaw. Jak to robić?

Tapetowanie ścian to od lat bardzo popularny sposób na aranżację ścian w pomieszczeniach. Jest to dosyć łatwe rozwiązanie, umożliwiające bardzo szybką zmianę wyglądu mieszkania, domu czy biura bez większych nakładów finansowych i czasowych. Aby tapeta dobrze prezentowała się na ścianach i służyła nam przez dłuższy czas, należy pamiętać o kilku kwestiach. W poniższym artykule przybliżamy, w jaki sposób dobrze położyć tapetę od podstaw.

O czym należy pamiętać, zanim przystąpimy do tapetowania ścian?

Nowoczesne tapety świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju pomieszczeniach, nie tylko w pokojach, ale również w kuchni czy łazience. Umożliwiają to specjalne, winylowe powłoki i ogrom wzorów, dzięki którym możemy uzyskać piękną aranżację. Położyć tapetę możemy samodzielnie lub powierzyć to zadanie fachowcom, np. z firmy PHUP TEXON. Dzięki takiemu rozwiązaniu odnowienie ścian będzie szybkie, a my zaoszczędzimy dużo pieniędzy i czasu. Ściana pod nową tapetę musi być odpowiednio przygotowana, aby możliwe było jej wykończenie w równy i gładki sposób. Nową tapetę możemy położyć na farbę lub zagruntowaną ścianę. Jednak jeśli na ścianie znajduje się jakieś stare wykończenie, należy je najpierw dokładnie usunąć. Pozwoli to na uniknięcie wybrzuszeń. Co więcej, klej do tapet będzie dobrze współpracował ze ścianą tylko pod warunkiem bezpośredniej styczności z gładką ścianą. Aby zyskać pewność, że ściana jest dobrze przygotowana, warto zastosować papier gładziowy, czyli tak zwany tynk w rolce.

Kolejnym krokiem jest zakup tapety. W internecie znajdziemy pomocne kalkulatory, dzięki którym kupimy jej odpowiednią ilość. Warto wziąć pod uwagę zapas, który powinien wynosić ok. 10%. Przy zakupie tapety należy zwrócić uwagę na oznaczenia – wszystkie rolki powinny mieć ten sam numer. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystkie rolki są takie same, ale później może się okazać, że różnią się odcieniem. Ze ściany, którą będziemy tapetować, powinniśmy również usunąć wszelkie mocowania, np. śruby czy wkręty, które można po tapetowaniu umieścić w to samo miejsce. Jakie akcesoria będą nam niezbędne do tapetowania? Poza oczywistymi produktami, jakimi jest tapeta i klej do tapet, potrzebny nam będzie odpowiedni pędzel do nakładania kleju, wałek lub szczotka, którymi będziemy wygładzać nierówności, nóż do tapet, nożyk z łamanym ostrzem, poziomica, miarka, ołówek i drabinka – jeśli będziemy musieli sięgnąć wyżej. Jeśli posiadamy te wszystkie akcesoria, a ściany są przygotowane, możemy przystąpić do czynności tapetowania.

Jak tapetować ściany – poradnik krok po kroku

Pierwszym etapem jest przygotowanie kleju do tapet – w zależności od rodzaju jaki wybierzemy, możemy mieć gotowy do użycia klej bądź wymagający rozdrobnienia. W tym drugim przypadku należy go przygotować zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. Sposób aplikacji kleju zależy od rodzaju warstwy podkładowej tapety. Jeśli jest on papierowy, klej nakładamy na okładzinę. W innym przypadku (np. tapet fizelinowych), klej nakładamy na ścianę, co jest rozwiązaniem o wiele wygodniejszym i szybszym. Na początku tapetujemy w pomieszczeniu narożniki, pomagając sobie przy tym poziomicą i ołówkiem. Następnie możemy przejść do tapetowania miejsc wokół rur i grzejników. Tapetę należy dociąć do odpowiedniego wymiaru, położyć za grzejnik i ołówkiem zaznaczyć miejsce łączenia zamocowania kaloryfera do ściany i rur. W tym miejscu należy rozciąć także bryt okładziny. Do dokładnego przytwierdzenia do ściany warto sobie pomóc szczotką czy kijem. Pomoże to także wyrównać i przytwierdzić tapetę do fragmentu ściany, który jest zasłonięty kaloryferem. Aby w estetyczny sposób umieścić tapetę wokół kontaktów i włączników światła, należy wcześniej odłączyć prąd, zdjąć obudowy, pokrywy kontaktów i w tym miejscu naciąć tapetę „na krzyż”. Następnie zaginamy tapetę z każdej strony do środka puszki i montujemy wcześniej zdjęte elementy kontaktów. Na ścianach nakładamy tapetę w zależności od rodzaju klejenia. Jeśli smarujemy klejem tapetę, nakładanie jej powinno się zacząć od górnej krawędzi ściany przy suficie, natomiast w przypadku klejenia ściany, należy dopasować krawędź pasa tapety przy podłodze i rozwijać ją wzdłuż ściany, przycinając przy krawędzi (pamiętając o pozostawieniu zakładki). Wszelkie zakładki i pozostałości usuwamy precyzyjnie nożykiem do tapet.