Fotelik do samochodu nie jest jedynie wygodnym gadżetem rodzicielskim. To urządzenie, które w razie wypadku ma uchronić życie i zdrowie dziecka. Wielokrotnie testowane i sprawdzane foteliki, wiodących marek mają być skuteczne – ich rolą jest przyjąć energię uderzenia w razie konieczności, tak, aby nie uszkodziła ona dziecka. Co równie ważne, mają za zadanie przytrzymać dziecko w jednej pozycji w czasie podróży, aby nie sprawiało zagrożenia innym podróżnikom.
Dobór fotelika do dziecka i pojazdu
Samochody różnią się między sobą. Nie tylko kształtem kanapy, ale także wyposażeniem, długością pasów samochodowych czy obecnością systemu ISOFIX. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie istnieje idealny, uniwersalny fotelik samochodowy, który dopasuje się do każdego pojazdu. Dlatego najważniejszą zasadą jest: dobierz fotelik do samochodu. Poczynając od pierwszego fotelika zwanego łupiną – warto wybierać spośród takich, które pozytywnie przeszły testy ADAC, ale także zapewnią dziecku odpowiednią pozycję w samochodzie – a wiadomo, że to jedyny fotel, który kupuje się bez dziecka. Pamiętajmy, że noworodek nie będzie samodzielnie utrzymywał głowy, dlatego fotelik musi mieć odpowiedni kąt nachylenia. W przypadku kolejnych fotelików zasada dobierz fotelik do samochodu uzupełnia się o dobór do dziecka. Zarówno w przypadku foteli z przedziału 9-25 kg jak i 15-36 kg fotel musi pasować zarówno do kanapy samochodu, jak i sposobu podróży rodziny, jak również do dziecka – a waga w podobnym wieku u dzieci może się różnić. Jak również proporcje ciała dziecka. Wszystkie te czynniki wpływają na dobór odpowiedniego fotela, dlatego powinien to robić specjalista. Warto udać się do sklepu, w którym doradcy klienta wiedzą jak zamontować fotel i dobrać go do sytuacji.
Kategorie fotelików samochodowych
Pierwsze foteliki dobiera się do samochodu bez dziecka, które jeszcze się nie urodziło. Nie warto kupować fotela zawczasu, gdyż ma on termin ważności (następuje zużycie materiałów). Foteliki takie obejmują wagę dziecka od 0 do 13 kilogramów. Nie poleca się typowych nosidełek z wózka dla wagi od 0 do 9 kg – nie mają one testów bezpieczeństwa i korzystanie z nich jest ryzykowne. W kolejnej kategorii od 9 do 25 kg poleca się jak najdłuższe podróżowanie tyłem do kierunku jazdy. Pozwala to niwelować przeciążenia na szyi dziecka w razie kolizji czy wypadku. Najlepszym gwarantem bezpieczeństwa są testy ADAC i szwedzki TEST PLUS. Ostatnia kategoria 15-36 kg to fotele dla starszych dzieci, zapinanych pasem samochodowym. Warto zadbać o przestronność i dobre prowadzenie pasa po szyi i biodrach dziecka.