glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Lifestyle

Czym jest garderoba kapsułowa i jak dobierać do niej ubrania?

W odpowiedzi na powszechny konsumpcjonizm narodził się minimalizm, którego zwolennicy otaczają się tylko niezbędną do życia ilością przedmiotów. Widoczne to jest w sposobie ubierania, urządzania wnętrz i stylu życia minimalisty. Wyznają zasadę, że mniej znaczy więcej i wolą mieć mniej rzeczy, ale za to dobrej jakości. Ubrania dobierają według zasad garderoby kapsułowej. Co to dokładnie oznacza? Sprawdźcie.

Jak stworzyć garderobę kapsułową?

Garderoba kapsułowa liczy nie więcej niż 30 ubrań, wśród których są różne elementy odzieży, które doskonale współgrają ze sobą w różnych zestawieniach. Dobiera się do niej rzeczy ponadczasowe, niektóre w kolorach neutralnych. Przykładowo kobieca garderoba stworzona według tej filozofii może zawierać:

– 3 pary spodni, w tym koniecznie uniwersalne jeansy (więcej tutaj),

– 3 sukienki,

– 3 swetry, 

– 3 spódnice itd.

Kolorystyka ubrań nie może być jaskrawa, lecz stonowana, a fasony raczej klasyczne, które zawsze są w modzie. To daje gwarancję, że każdy element takiej garderoby będzie pasował do innego. Dlatego właśnie takie spodnie, jak damskie jeansy są bardzo pożądanym elementem wyposażenia szafy minimalistki. Pasują do wszystkiego i zawsze dobrze wyglądają. Mogą się zmieniać ich fasony, ale jeśli wybierze się klasyczny, będą ponadczasowe. Przy takim podejściu do mody, minimalistka jest zawsze na czasie i często uważana jest za elegancką. A jeśli ktoś myśli, że taki sposób ubierania może być nudny, nic bardziej mylnego. Do zasadniczej partii ubrań sezonowo dobiera się modne dodatki, które podkreślają urodę każdej stylizacji. 

Jakie są zalety garderoby kapsułowej i jak zabrać się za jej tworzenie?

Jeśli komuś podoba się ta filozofia, musi przede wszystkim pozbyć się rzeczy, w których nie chodzi i dobrze przemyśleć, jakie ubrania powinny znaleźć się na liście tych, które zostawimy. Warto to zrobić, gdyż zalet takiego rozwiązania jest całkiem sporo. Po pierwsze, jeśli postawimy na klasykę i ponadczasowość, zawsze będziemy modne i nienagannie ubrane. Po drugie, w szafie zmieszczą się bez problemu wszystkie ubrania i będzie można je trzymać tam w nienagannym porządku, a to zaowocuje tym, że zawsze i szybko znajdziemy to, co chcemy założyć. Do tego dochodzą korzyści finansowe. Mniej kupowania ubrań, to więcej pieniędzy w kieszeni. Jeśli jednak już zdecydujemy się na kupno, będziemy mogły wybrać coś lepszej jakości, co doskonale będzie się nosić i będzie nas na to stać. 

Minimalizm w dzisiejszych czasach to świadomy wybór, podyktowany zamiłowaniem do wygody i dobrej jakości, przeciwstawiający się gromadzeniu rzeczy bez potrzeby, które w efekcie człowieka przytłaczają. Jeśli więc chcesz zostać minimalistką, zacznij kompletowanie swojej garderoby kapsułowej od pary dobrej jakości damskich jeansów.