glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

slow fashion
Lifestyle

Na czym polega slow fashion?

Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o rozsądnym podejściu do zakupów. Jeszcze do niedawna wiele osób podejmowało decyzje zakupowe pod wpływem impulsu. Wystarczyła wyprzedaż czy też atrakcyjna okazja cenowa, by już sięgać po portfel. Bardzo często okazywało się następnie, że kupiony pod wpływem emocji element garderoby nie spełnia oczekiwań. Warto unikać tego typu sytuacji, a w tym celu dobrze jest zainteresować się ruchem slow fashion.

Slow fashion – czym jest?

Główne założenia tego ruchu to tworzenie codziennych stylizacji, wykorzystując mniejszą liczbę ubrań, świadome wybieranie elementów garderoby, a także stawianie na uniwersalne wzory i fasony.

Osoby, które chcą zacząć życie według nowych reguł, powinny jasno określić swoje potrzeby. Należy zrezygnować z konsumpcyjnego podejścia do życia, nabierając nieco bardziej rozsądnego podejścia i pozbywając się nawyków impulsywnego kupowania odzieży. Oczywiście, nie chodzi o to, by zmniejszać zawartość swojej garderoby do minimum, ale o to, by przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowych ubrań, dwukrotnie się zastanowić.

Przy kompletowaniu garderoby slow fashion należy określić z góry, ile par poszczególnych elementów garderoby jest tak naprawdę potrzebnych. Warto regularnie porządkować swoją szafę, po to by pozbyć się rzadko noszonych ubrań. Posiadane elementy garderoby warto ograniczyć tylko do tych, które zakłada się regularnie.

Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem kompletowania garderoby dowiedzieć się, w których fasonach i kolorach wygląda się najlepiej.

Jakość przede wszystkim

Aby naprawdę zacząć żyć w stylu slow fashion, trzeba nabrać świadomości, że jeśli chodzi o kupno odzieży jakość zdecydowanie przeważa nad ilością. Dlatego kompletując swoją garderobę, trzeba stawiać na ubrania wykonane z trwałych, wysokiej jakości materiałów. Dobrze jest wybierać naturalne tkaniny, a w przypadku dodatków i butów – skórę naturalną. Nie tylko są one bardzo przyjazne dla ludzkiej skóry, ale także charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością. Warto także zwrócić uwagę na jakość szycia oraz wykończenia danych części garderoby.

Slow fashion polega także na odpowiedniej pielęgnacji ubrań. Aby posłużyły one przez długi czas, warto stosować się do zaleceń producentów. Można znaleźć je na metce. Do pielęgnacji szczególnie wymagających elementów garderoby warto stosować specjalistyczne środki. Torebki i buty wykonane z naturalnej skóry powinny być regularnie pastowane i impregnowane. Odpowiednia pielęgnacja może zagwarantować długie życia każdemu ubraniu.

Drugie życie dla ubrań

Osoby, które chcą żyć w stylu slow fashion, powinny dbać o zawartość swojej szafy. Co w przypadku, kiedy coś się zepsuje? Otóż buty, które wciąż nadają się do noszenia, ale uszkodził się w nich jeden element, śmiało można oddać do szewca, by dać im nowe życie. Warto także szukać odzieżowych perełek w second-handach, gdzie można trafić na prawdziwe cuda. Dobrze jest też unikać sezonowych wyprzedaży i cudownych okazji, które bardzo często zachęcają do impulsywnych zakupów.