glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

masaż relaksacyjny
Zdrowie

Czy warto się zdecydować na masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny to chętnie wybierany zabieg, który ma na celu odprężenie się i pozbycie nadmiaru stresu. Tego typu masaż może być z powodzeniem wykonywany w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak również w gabinetach kosmetycznych oraz ośrodkach SPA. Co ważne, sesja terapeutyczna w postaci masażu przynosi nie tylko ukojenie nerwom, ale również poprawia wygląd ciała.

Na czym polega masaż relaksacyjny?

Jak wspomniano powyżej, tego typu masaż relaksacyjny pomaga poprawić wygląd oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. Może być wykonywany codziennie, a długość jego trwania powinna wynosić maksymalnie godzinę. Zabieg ma na celu ukojenie nerwów i obniżenie poziomu stresu u pacjenta. Musi być zatem wykonywany przez specjalistę w szczególnym otoczeniu. W tym bowiem przypadku aranżacja wnętrze nie pozostaje bez znaczenia. Zalecane są tutaj aromatyczne olejki, delikatne światło oraz nastrojowa muzyka, w tym obejmująca odgłosy przyrody. Należy również wspomnieć o tym, że niektórzy pacjenci preferują zupełną ciszę.

Jakie kosmetyki mogą być stosowane podczas masażu?

Podczas masażu mogą być stosowane aromatyczne olejki, które pomagają się odprężyć oraz zrelaksować. Ponadto terapeuci mogą korzystać z oliwek i balsamów, które ułatwiają masaż. Ich aromat i skład powinien być dobierany w zależności od potrzeb oraz oczekiwań pacjentów i może obejmować olej kokosowe, migdałowy czy przygotowany z kiełków pszenicy. Wśród innych pożądanych składników sprzyjających relaksacji oraz pielęgnacji skóry wymienić można cynamon, różę, jaśmin, imbir czy trawę cytrynową.

W jakiej pozycji wykonywany jest tego typu masaż?

Relaksujący masaż może być wykonywany w pozycji siedzącej lub leżącej. W jego trakcie pacjent zwykle leży rozebrany na brzuchu i ma przykryte okolice intymne.

W jaki sposób może być wykonywany tego typu masaż?

Masaż, który ma na celu rozluźnienie ciała wykorzystuje techniki zaczerpnięte z zabiegów klasycznych. Mogą to być zatem ruchy ugniatające czy uciskające lecz zdecydowanie unika się gwałtownego rozcierania ciała. Masaż może być wykonywany w wersji klastycznej. W tym przypadku może on obejmować całe ciało lub jedynie jego wybrane obszary. Podczas jego wykonywania masażysta unika gwałtownego oraz silnego nacisku, a zabieg wykonuje całą dłonią, kostkami dłoni lub kciukami. Ten rodzaj masażu poprawia krążenie obwodowe. Podczas masażu mogą być również wykorzystywane ziołowe stemple zawierające mieszanki ziół, herbatę czy przyprawy, a masaż koi obolałe mięśnie oraz usuwa nadmierne zmęczenie.

Na jakie inne rodzaje masażu warto się zdecydować?

W szerokiej ofercie masaży relaksacyjnych dostępne są różnorodne zabiegi, w tym choćby wykorzystujące działanie terapeutyczne gorących kamieni lub eterycznych olejków. W tym przypadku chętnie wybierane są zapachy pomarańczy, mango, jaśminu czy lawendy. Każdy z olejków ma swoje prozdrowotne właściwości i powinien być wybierany zgodnie z potrzebami danego zabiegu. Poza olejkami w masażu relaksacyjnym chętnie wybierana jest również czekolada. Posiada ona silny słodki zapach, który wpływa na produkcję endorfin. Co ważne, flawonoidy zawarte w produktach z kakao wygładzają skórę oraz wiążą wolne rodniki, które odpowiedzialne są za procesy starzenia. Z masażu relaksacyjnego mogą również skorzystać kobiety w ciąży. Oczywiście w tym przypadku zabieg powinien być skonsultowany z lekarzem oraz wykonywany przez specjalistę. Stosowane podczas zabiegu techniki poprawiają przepływ limfy oraz redukują obrzęki i nadmierne napięcie mięśni.