glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

e-papieros
Lifestyle

Zasady BHP przy sporządzaniu e-liquidu

Papierosy elektroniczne już kilka lat temu stały się prawdziwym hitem. Obecnie korzysta z nich wiele osób, zastępując tradycyjne odpowiedniki zawierające tytoń. Do działania takich urządzeń konieczne jest użycie e-liquidu, który stanowi połączenie różnych substancji. Jakie zasady trzeba zachować podczas sporządzania olejków do papierosów elektronicznych?

BHP a produkcja e-liquidów

E-liquidy dostępne na rynku muszą spełniać określone wymagania, zarówno jeśli chodzi o ich skład, jak i sam proces produkcji. Mowa tu także o bezpieczeństwie osób pracujących przy sporządzaniu takich produktów. Jak w każdym zakładzie przemysłowym, w fabrykach produkujących e-liquidy trzeba zastosować odpowiednie przepisy BHP.

W przypadku sporządzania mieszanek do papierosów elektronicznych konieczne jest przestrzeganie podobnych zasad do tych, które obowiązują w standardowych laboratoriach chemicznych. Dotyczą one nie tylko poszczególnych czynności, lecz także ogólnego wyposażenia pomieszczeń. Obowiązkiem pracodawcy jest zaopatrzenie pracowników w odpowiednie środki ochronne oraz stworzenie warunków, które zapobiegają wypadkom przy pracy i zapewniają wystarczające bezpieczeństwo osobom sporządzającym e-liquidy do e-papierosów.

Co prawda, do produkcji e-liquidów nie wykorzystuje się toksycznych substancji, jednak warto pamiętać, że poszczególne związki mogą reagować z innymi w nietypowy sposób. Z tego powodu w laboratorium odpowiedzialnym za produkcję takich olejków należy zadbać o właściwą higienę i uniemożliwić przypadkowe mieszanie się poszczególnych składników. W ten sposób można zapewnić odpowiednią jakość gotowego wyrobu oraz bezpieczeństwo pracowników.

Czy e-liquidy można sporządzać samodzielnie?

Na rynku można dostać osobne składniki niezbędne do stworzenia własnego e-liquidu, jednak należy pamiętać, że zdecydowana większość osób nie dysponuje wiedzą i warunkami pozwalającymi na bezpieczne przyrządzenie takich wyrobów. Olejki od sprawdzonych producentów przechodzą liczne testy, którym zadaniem jest zbadanie składu i jego działania na organizm człowieka. Samodzielne przygotowywanie e-liquidów może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na gotowe produkty dostępne w takich miejscach, jak sklep iVape.

Praca bez konkretnych zabezpieczeń w postaci rękawiczek, a czasami także okularów, może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. Z tego powodu podczas produkcji wykorzystuje się środki ochronne oraz przyrządy, które pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny i precyzyjne dozowanie poszczególnych składników.