glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Dom Lifestyle Zakupy

Najlepsze dywany do domu – jak wybrać?

Dywan dzięki swoim niezwykłym zaletom jest jednym z najchętniej wybieranych elementów dekoracyjnych w domu. Nie tylko wycisza pomieszczenie, lecz również dodaje mu silnego wrażenia przytulności, a także posiada bardzo praktyczne zadanie, czyli może przykryć zniszczoną podłogę. Żeby jednak dywan mógł poprawnie wykonywać swoje zadania, musi zostać odpowiednio wybrany. W jaki sposób najlepiej to zrobić?

Jaki materiał?

Najważniejszą sprawą podczas wybierania dywanu do domu, jest określenie tego, z jakiego ma o być wykonany materiału. W końcu to właśnie materiał będzie określał to, jak przyjemny będzie dany model w dotyku, jak łatwo będzie się go czyściło, czy też oczywiście, jak będzie trwały.
Zdecydowanie najlepsze dywany na rynku to te, które wykonane są z wełny. Są nie tylko niezwykle ładne, lecz dodatkowo miękkie i sprężyste, co powoduje, że sprawiają wiele przyjemności podczas chodzenia po nich. Dodatkowo są bardzo trwałe i nie odkształcają się. Niestety nie można ich polecić alergikom, ponieważ mogą uczulać.
Jeśli ktoś potrzebuje neutralnego modelu dla alergika, poleca się kupienie wersji wykonanej ze sztucznych materiałów. Szczególnie warte uwagi są dywany poliamidowe, które oprócz tego, że bardzo przyzwoicie się prezentują, to dodatkowo nie elektryzują się, dzięki czemu nie przyciągają kurzu, a także nie wzniecają go w powietrzu w pomieszczeniu.
Inną wartą rozważenia propozycją jest dywan jedwabny. Również ma właściwości antystatyczne, a dodatkowo jest bardzo bogato zdobiony, co pozytywnie wpływać będzie na estetykę pomieszczenia. Cechuje się również gęstym i lekkim włosiem, co z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort korzystania z niego.

Dywan z długim czy krótkim runem?

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, czy wybrać model posiadający długie, czy też może krótkie runo? Wbrew pozorom nie chodzi w tym wypadku tylko o kwestię estetyczną, lecz również niezwykle mocno wpływa to na właściwości użytkowe kupionego dywanu.
Zdecydowanie najprostsze, a zarazem najtańsze są modele posiadające krótkie runo. Wykonuje się je najczęściej z włókien nie wyższych niż około 3 centymetry. Z kolei modele o długim runie mogą osiągać nawet do 10 centymetrów, co powoduje, że taki dywan jest znacznie milszy w dotyku, a zarazem mocniejszy i o wiele bardziej odporny na uszkodzenia. Oczywiście wraz z większym włosiem rośnie cena takiego modelu, lecz jednocześnie zwiększa się poczucie luksusu w domu.

Podsumowanie

Wybranie odpowiedniego dywanu nie jest proste. Warto jednak zmierzyć się z tym zadaniem, ponieważ dzięki temu można w domu posiadać naprawdę świetny model, który z pewnością poprawi codzienny komfort.