glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

przegląd zębów
Zdrowie

Jak często chodzić na przegląd zębów?

Większość osób bardzo nie lubi wizyt kontrolnych w gabinetach stomatologicznych, ponieważ boją się, że w trakcie wizyty zostanie u nich wykryty jakiś ubytek i w rezultacie będą musieli się poddać, może już niepowodującego silnego bólu, ale na pewno nieprzyjemnemu zabiegowi. Tymczasem regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób jamy ustnej. Jak często należy się zgłaszać na wizyty u dentysty? Dlaczego jest to tak bardzo ważne?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa!

Według zaleceń lekarzy stomatologów każdy pacjent, żeby mieć pewność, ze w jego jamie ustnej nie zaczynają się rozwijać żadne choroby jamy ustnej, czyli przede wszystkim choroby zębów i przyzębia, powinien regularnie się zgłaszać na wizyty kontrolne u dentysty. Jak często takie wizyty powinny  być odbywane?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w TychachŻeby mieć stuprocentową pewność, że stosowana na co dzień higiena jamy ustnej jest w pełni skuteczna i na naszych zębach nie są widoczne żadne ślady rozwijającej się choroby próchnicowej, na wizytę kontrolną u dentysty powinno się przychodzić dwa razy w roku, czyli co mniej więcej 6 miesięcy. Taką częstość zgłaszania się na wizyty kontrolne rekomendujemy też swoim pacjentom. Duża część z nich faktycznie stosuje się do tych zasad i dzięki temu bardzo rzadko występuje u nich konieczność przeprowadzenia jakiegoś poważniejszego leczenia chorób zębów czy przyzębia i jedynym zadaniem przyjmującego pacjenta dentysty jest wykonanie potrzebnych zabiegów profilaktycznych, czyli higienizacja zębów.

Dlaczego regularna kontrola jamy ustnej jest tak ważna?

Regularna kontrola stanu zębów i przyzębia jest taka bardzo ważna, ponieważ pacjent samemu nie jest w stanie określić, czy w jego jamie ustnej dochodzi do powstawania jakichś problemów. Ubytki w zębach przez długi czas nie są bowiem związane z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Do nich dochodzi dopiero w ostatnim etapie rozwoju próchnicy, czyli w momencie, gdy bakterie zdołają już się przedostać przez szkliwo i przez zębinę i dotrą do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zęba. Na początku rozwoju choroby próchnicowej pacjent nic o niej nie wie i dopiero wtedy gdy bakterie dojdą głębiej lub zaczną powodować kruszenie się zęba, jesteśmy w stanie sami coś zauważyć.

Na tym etapie próchnicy leczenie będzie już nie tylko dużo bardziej nieprzyjemne, ale też będzie dużo droższe. Żeby uniknąć np. leczenia kanałowego, koniecznie powinno się więc zgłaszać na wizyty kontrolne do gabinetów stomatologicznych przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku. Wtedy, nawet jeżeli bakterie próchnicowe zaczną się już rozwijać w jamie ustnej, nie powinno dojść do tego, że dotrą do kanałów zęba, tylko będą mogły zostać powstrzymane dużo wcześniej.

W jaki sposób stomatolog w trakcie wizyty może wspomóc profilaktykę próchnicy?

A jaki może być przebieg wizyty kontrolnej u stomatologa? Przede wszystkim dentysta dokładnie obejrzy stan naszych zębów i sprawdzi, czy w żadnym nie doszło do powstania ubytku lub nie zaczęła się rozwijać choroba próchnicowa. Jeżeli w trakcie kontroli zauważy gdzieś próchnicę, ząb zostanie dokładnie wyczyszczony, a jeżeli znajdzie gdzieś ubytek, wtedy dokładnie go wyczyści i wypełni plombą. Ważnym elementem wizyty kontrolnej w gabinecie jest też wykonanie potrzebnych w danym przypadku zabiegów profilaktycznych, czyli higienizacja zębówZabiegi te mają na celu dokładne wyczyszczenie zębów z zalegającej na nich płytki i kamienia nazębnego oraz na dodatkowym ich zabezpieczeniu przed rozwojem próchnicy poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów z fluorem.