glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

histerosalpingografia
Zdrowie

Co to jest histerosalpingografia?

Histerosalpingografia to jedno z podstawowych rodzajów badań ginekologicznych, które są wykonywane u kobiet mających problemy z zajściem w ciążę. Głównym celem wykonania takiego badania zazwyczaj jest sprawdzenie drożności jajowodów. Badanie pozwala jednak także dokładnie sprawdzić budowę i kształt jamy macicy oraz stan błony śluzowej macicy. W artykule dokładnie opisujemy, co to jest histerosalpingografia HSG, jakie mogą być wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania oraz na czym polega samo badanie.

Histerosalpingografia rodzajem badania RTG

Badanie HSG, czyli histerosalpingografia, jest badaniem RTG, czyli rentgenowskim, którego celem jest dokładne sprawdzenie stanu macicy i jajowodów. Tak samo jak w przypadku innych badań rentgenowskich, żeby mieć możliwość dokładnego zobaczenia tego, na czym zależy lekarzowi, przed badaniem pacjentce podawany jest kontrast, który sprawi, że na wykonanych zdjęciach ginekolog będzie mógł dokładniej się przyjrzeć i ocenić kształt jamy macicy, kształt i drożność jajowodów, stan błony śluzowej macicy, a także stan przydatków.

Przeprowadzenie badania HSG pozwala także na szybkie wykrycie ewentualnych zmian rozwojowych macicy, guzów, niewydolności szyjki macicy, a nawet gruźlicy narządu rodnego.

Na czym polega przygotowanie pacjentki do histerosalpingografii?

Zanim u pacjentki wykona się histerosalpingografię HSG, najpierw konieczne jest jej do niego właściwe przygotowanie. W dniu zaplanowanego zabiegu pacjentka może zjeść lekkie śniadanie, natomiast wcześniejszego wieczoru lekką kolację. Rano przed wykonaniem zabiegu pacjentka powinna mieć wykonaną lewatywę, natomiast około 20 minut przed zabiegiem podawany jest środek rozkurczowy. Na kilka dni przed badaniem niezbędne jest też przeprowadzenie badania USG narządu rodnego oraz zrobienie wymazu z pochwy, co pozwoli wykryć ewentualne przeciwwskazania do histerosalpingografii. Na samym początku badania pacjentce podawany jest kontrast.

Jakie mogą być przeciwwskazania do wykonania badania?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w BiałymstokuNie ma zbyt wielu przeciwwskazań do przeprowadzenia  histerosalpingografii. Kobieta na pewno nie może być w ciąży, dlatego też czasami przed zabiegiem przeprowadza się odpowiedni test. Badanie nie może być też wykonane, jeżeli kobieta jest uczulona na stosowany środek cieniujący. Każde badanie HSG przeprowadzane jest do 10. dnia trwania cyklu. Na pewno wiec już musi dość do zakończenia krwawienia.

Przebieg badania HSG

Histerosalpingografia trwa zaledwie kilkanaście minut. Wykonuje się je w znieczuleniu, czasami nawet w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka w trakcie badania przebywa na fotelu ginekologicznym, w takiej samej pozycji jak w trakcie kontrolnego badania ginekologicznego. Na początku lekarz zakłada wzierniki, a następnie wprowadza do środka przy użyciu aparatu Schultza środek kontrastujący. Pierwsze zdjęcia są wykonywane w momencie, w którym środek cieniujący wypełni już jamę macicy, kolejne, gdy dojdzie i wypełni jajowody, natomiast ostatnie, gdy zacznie wydostawać się do jamy brzusznej. Dokładna ilość wykonanych zdjęć zależy przede wszystkim od rodzaju wskazań i ewentualnych dolegliwości u pacjentki.