glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

kiedy masz dni płodne
Lifestyle

Sprawdź, kiedy masz dni płodne

Dni płodne kobiety wyznaczane są przez owulację (jajeczkowanie). Okres płodności to czas pomiędzy 3 dniem przed jajeczkowaniem do 2-3 dnia po zakończeniu jajeczkowania. Niezależnie od długości cyklu miesięcznego, jeśli jest on regularny, jajeczkowanie występuje około 14 dnia przed pojawieniem się następnego okresu. W tym momencie cyklu z jajnika uwolniona zostaje dojrzała komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia.

Dni płodne – trudno o 100 % pewność

Precyzyjne obliczenie czasu jajeczkowania jest trudne. Przykładowo jeżeli cykl kobiety wynosi 35 dni, owulacja następuje około 14 dni przed pierwszym dniem kolejnego cyklu, wówczas jajeczkowanie przypadnie około 21 dnia aktualnego cyklu. Musimy także brać pod uwagę czynnik wpływający na wydłużenie fazy kobiecej płodności jaki stanowi, czasem nawet 72 godzinna, żywotność plemników. Czasami, w bardzo sprzyjających warunkach, zdarza się, że część plemników potrafi przeżyć aż 7 dni. Komórka jajowa zachowuje żywotność do 48 godzin. W związku z czym możliwe jest, że plemniki przeżyją w jajowodach aż do momentu nastąpienia owulacji. Jeżeli kobieta odbędzie stosunek na 1-3 dni przed owulacją to i tak może się okazać, że doszło do zapłodnienia.

Metody wyznaczania dni płodnych

Dni płodne mogą zostać wyznaczone przy pomocy metod naturalnego planowania rodziny. Mowa tu o metodzie termicznej oraz objawowo-termicznej, które opierają się na obserwowaniu zmian, które zachodzą w czasie cyklu miesięcznego tzn. wahań temperatury ciała oraz konsystencji śluzu szyjkowego.

Metoda termiczna jak sama nazwa wskazuje polega na pomiarach temperatury ciała. Codziennie, o tej samej porze dnia. należy dokonywać pomiaru temperatury ciała w jamie ustnej, pochwie lub w odbycie. Najlepiej robić to rano, po nocnym odpoczynku trwającym co najmniej 6 godzin. Istnieją specjalne termometry owulacyjne lub komputery cyklu pomocne przy dokonywaniu pomiaru. Koniec okresu płodności w danym cyklu zwiastuje wzrost temperatury o około 0,2-0,6⁰C. Metoda termiczna może niestety okazać się zawodna ze względu na infekcje, spożycie alkoholu, brak snu, wysiłek fizyczny, czy pracę zmianową, które to czynniki mogą również wpłynąć na temperaturę ciała.

Metoda objawowo-termiczna polega na obserwacji zmian konsystencji śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy. Dni płodne to czas wzmożonej produkcji śluzu szyjkowego. Staje się on przezroczysty i rozciągliwy. Szyjka macicy w trakcie jajeczkowania staje się miękka. Także ta metoda może zawieść ponieważ obserwacja śluzu może nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu rzeczy ze względu na infekcje pochwy lub stosowanie globulek dopochwowych.

Aby wyznaczyć owulację można skorzystać z testów owulacyjnych, które wykrywają stężenie lutropiny w moczu. Można również udać się do ginekologa w celu monitorowania cyklu miesięcznego.

W warunkach domowych dni płodne, przy dokładnej obserwacji cyklu, możemy obliczyć tylko w przybliżeniu. Warto zatem stosować suplementację odpowiednią dla kobiet w ciąży nawet wtedy kiedy jesteśmy prawie pewne, że nie doszło do zapłodnienia. O tym, jakie są pierwsze objawy ciąży można przeczytać na stronie mamadha.pl. Planowanie ciąży to nie tylko wyliczenie dni płodnych, ale również odpowiednie zbilansowanie diety i właściwa suplementacja suplementacja, o czym również dowiesz się więcej na portalu mamadha.pl.

Artykuł sponsorowany