glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Lifestyle Zdrowie

Dieta po wybielaniu zębów – jak powinna wyglądać?

Wiele osób sądzi, że wybielanie zębów kończy się na samym zabiegu. Niestety, takie podejście jest mylne. Efekty nawet najskuteczniejszego procesu wybielania zębów można łatwo popsuć poprzez złą dietę. Dlatego ważne jest, by pacjenci poddani temu zabiegowi stosowali tzw. białą dietę, która – na dodatek – musi być odpowiednio zróżnicowana.

Po co biała dieta?

Biała dieta po wybielaniu zębów jest konieczna z jednego, prostego powodu. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona wyłącznie na białych produktach, które nie zawierają ani naturalnych, ani też sztucznych barwników. Jest to szczególnie ważne ze względu na wysoką wrażliwość zębów po wybielaniu, przez co znacznie łatwiej u nich o absorpcję wspomnianych barwników. Jak łatwo się domyślić, przełoży się to na osłabienie efektów zastosowania zabiegu i konieczność jego powtórzenia za kilka miesięcy.

Składniki białej diety – co warto wiedzieć na ich temat?

Jeśli chodzi o nabiał, to biała dieta dopuszcza stosowanie zsiadłego mleka, masła, białego sera, mleka, kefiru, maślanki i jogurtu naturalnego. W przypadku mięsa, to warto – przynajmniej przez jakiś czas – konsumować wyłącznie kurczaka, indyka, krewetki, małże i białe ryby. Podczas stosowania białej diety, warto postawić też na określone warzywa, to jest ziemniaki, kalarepę, białą fasolę, cukinię, pietruszkę, ogórek, białe szparagi i kalafior.

Istotne jest też postawienie na białe pieczywo, kaszę jęczmienną, kaszę jaglaną i oczywiście ryż. Picie należy ograniczyć do wody i mleka. Pamiętajmy, że woda nie może zawierać nawet soku z cytryny. Wszelkie pozostałe produkty nie są wskazane, gdyż mogą zabarwić powierzchnię uzębienia.

Jak długo stosować białą dietę?

Lekarze zalecają, by wspomnianą dietę stosować co najmniej przez okres 14 dni. Owszem, w poradnikach znajdziemy informację o tym, by prowadzić ją jedynie przez 48 godzin po zabiegu, ale jest to zdecydowanie za mało, by mówić o skutecznym efekcie wybielania. Nie można też zapominać, że przez pierwsze 2 godziny od zabiegu nie wolno nic jeść. Jedyne co możemy spożywać to niewielkie ilości niegazowanej wody (bez jakichkolwiek dodatków smakowych).

Podsumowanie

Dieta po wybielaniu zębów może wydawać się w pewnym stopniu rygorystyczna, ale tylko jej zachowanie gwarantuje nam uzyskanie określonych efektów wybielania. Zignorowanie powyższych zaleceń może szybko doprowadzić do utraty efektu śnieżnej bieli i wymusić kolejne wybielanie, które oczywiście kosztuje. Czy dla chwili przyjemności warto to robić?