glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Dom Lifestyle Zakupy

Parametry okien kluczem do architektury

Okna to jeden z najważniejszych elementów domu. Oprócz oczywistego faktu zapewniania naturalnego oświetlenia dla wnętrz, okna zabezpieczają pomieszczenia przed wychładzaniem. Od ich wyglądu, wielkości i rozmiarów zależy design i ogólny wygląd zewnętrzny domu, a także jego ocena przez innych. Projektując lub budując dom warto więc dokładnie skupić się na oknach oraz ich parametrach, które są kluczowe dla całości bryły domu.

Ogólne fakty o oknach

Wedle podręczników, z jakich uczą się studenci budownictwa, okna to kluczowa część budynku, nie mniej ważna od całości konstrukcji. Od tego, jakie zastosowane zostaną parametry okien, zależy jaką szczelność termiczną będzie miał budynek, jaki styl architektoniczny zostanie mu nadany i to od okien zależeć będzie ostateczny efekt wizualny elewacji. Podstawową jednak funkcją okien jest regulacja ilości światła wpadającego do poszczególnych pomieszczeń.

Czym są okna ciepłe?

Okna pomimo różnych powierzchni i systemów narażają dom na spore straty cieplne. By ograniczyć je do minimum, stosuje się tak zwane okna ciepłe, czyli dostosowane do obecnych standardów. Okna sprzed kilkunastu lat nie spełniały bowiem wielu norm i standardów, co do dziś pokutuje szybkim wychładzaniem się domów w nie wyposażonych. Parametry okien najnowszej produkcji muszą spełniać określone wymagania, czyli mieć współczynnik przenikania U nie wyższy niż 1,1 -1,2 W/(m2·K). Lepsze serie okien posiadają współczynnik jeszcze lepszy, a więc zapewniają jeszcze niższe przenikanie. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Takie okna są około dwa razy droższe od klasycznych i kilka razy droższe od okien starego typu nie spełniających norm wciąż dostępnych na rynku wtórnym. Czy jednak warto oszczędzać na oknach, by potem cierpieć w domu chłód i nadkładać kosztów ogrzewania? Na to pytanie każdy musi sam sobie logicznie odpowiedzieć.

Parametry świetlne

Kolejnym ważnym parametrem reprezentowanym przez okna poza współczynnikiem przenikania ciepła jest współczynnik przepuszczalności światła. Ten czynnik określany symbolem Lt mówi nam o tym, jaka część światła dostanie się do budynku (cześć promieni świetlnych zostanie odbita). Zazwyczaj współczynnik Lt wyrażamy w procentach. Różnice na tym parametrze dostrzegamy szczególnie w oknach wieloszybowych. Wskaźnik Lt niektórych okien o trzech szybach jest o około 20 punktów procentowych mniejszy niż okien o dwóch szybach. Warto więc przed zakupem okien patrzeć na to by nie tylko izolacyjność termiczna była dobra, ale również współczynnik przepuszczalności światła.