glassini.pl

blog lifestyle – moda, uroda, dom, praca, zdrowie

Zdrowie

Jak długo działa maska z filtrem FFP3?

Żadna maska nie jest długowieczna, a regularne wymienianie środków ochrony własnej to najlepszy sposób na zapewnienie sobie skutecznego zabezpieczenia przed wirusami czy bakteriami. Maski z filtrem FFP3 są jednymi z najtrwalszych, bo nadają się do wielokrotnego użytku. Musisz jednak odpowiednio o nie dbać.

Czy maseczka jest jednorazowa?

W pierwszej kolejności trzeba rozpoznać, czy maseczka, z którą mamy do czynienia jest jednorazowa, czy przeznaczona do wielokrotnego użytku. Warto spojrzeć na oznaczenia stosowane przez producentów. Zazwyczaj informują oni o przeznaczeniu maseczki wprost – umieszczając na opakowaniu informację „maseczka jednorazowa” lub „maseczka wielokrotnego użytku”.

Jeżeli nie znajdziesz takiej informacji, poszukaj innych symboli. Tajemniczo brzmiące litery można łatwo rozszyfrować:

  • R – maseczka wielokrotnego użytku,
  • NR – maseczka jednokrotnego użytku.

Z uwagi na stopień zaawansowania oraz swoją konstrukcję, maseczki FFP3 są przeznaczone do stosowania wiele razy, pod warunkiem, że przestrzegasz rekomendacji producenta i Krajowej Rady Medycznej odnośnie do zakładania, dezynfekowania, przechowywania produktu.

Stopień ochrony – od czego zależy?

W przypadku produktów oznakowanych symbolem FFP3 możemy mówić o najwyższym, bo nawet 99-procentowym stopniu filtracji zanieczyszczeń. Bez wątpienia maseczki FFP3 zapewniają najwyższy poziom ochrony i w uzasadnionych przypadkach to właśnie one będą najlepszym wyborem. Można nosić je komfortowo nawet przez kilka godzin, jednak po ściągnięciu trzeba zadbać o odpowiednią dezynfekcję lub przynajmniej wypranie i wysuszenie maseczki przed kolejnym użyciem.

Jednak nawet najbardziej zaawansowana technologicznie maseczka ochronna nie spełni swojej funkcji, gdy będzie niepoprawnie noszona. Tylko szczelne przyleganie do twarzy, zwłaszcza pod oczami i na nosie stanowi zabezpieczenie przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami.

Dlaczego warto wybrać maseczkę z filtrem FFP3?

Maseczka z filtrem FFP3 jest przeznaczona do użytku w miejscach zanieczyszczonych, zapylonych. Z uwagi na najwyższy możliwy poziom ochrony świetnie radzi sobie także z zatrzymywaniem cząsteczek wirusów i bakterii. Co ważne, w licznych testach udowodniono, że skuteczność tego środka ochrony niemal przez cały czas utrzymywała się na wysokim poziomie, podczas gdy innych malała wraz z upływem czasu. Więcej na temat stosowania maseczek FFP3, ich zalet, możliwości oraz ograniczeń znajdziesz np. tutaj https://medivon.pl/jak-dlugo-dziala-maska-z-filtrem-ffp3/